תרופת ליריקה

ליריקה, הידועה כפרגאבאלין היא תרופה שאושרה לאחרונה לטיפול בפיברומיאלגיה. במשך שנים רבות חיפשו רופאים תרופה שתקל על הכאב הנורא הנגרם אצל חולי פיברומיאלגיה.

בעוד משככי הכאבים הותיקים לא הצליחו ליצור הקלה משמעותית על הכאב, פנו החוקרים לתרופות ממשפחות אחרות במטרה להשיג שיפור בכאב ובסימנים השונים אצל חולי פיברומיאלגיה.

ליריקה היא אחת התרופות החדשות המשמשות לטיפול במחלה, וזוהי תרופה שבמקור משמשת לטיפול בכאב נוירופתי אצל חולי סכרת ובפרכוסים.

ככל הנראה היא בעלת יעילות רבה גם אצל חולי פיברומיאלגיה ולכן אושרה על ידי ה-FDA לשימוש כטיפול במחלה.

מנגנון הפעולה של התרופה

התרופה ליריקה פועלת על ידי עיכוב עצבי הגורם להקלה על הכאב. במנגנון זה, היא מקלה על הכאב הנוירופתי הקשה המלווה חולי סכרת ופועלת כתרופה אנטי פרכוסית.

ככל הנראה, במנגנון זה ליריקה מקלה גם על הכאב הנגרם אצל חולי פיברומיאלגיה, ובזכות חסימת ההעברה העצבית ליריקה מקלה על הכאב ועל התסמינים הנוספים של חולי פיברומיאלגיה.

השפעת התרופה

שימוש בליריקה אצל חולי פיברומיאלגיה בא לביטוי בעיקר בשיפור איכות השינה. אחת הבעיות הידועות אצל חולי פיברומיאלגיה היא קשיי שינה ועייפות במהלך היום יום.

הכאב העז מפריע לחולים לישון היטב בלילה, וכתוצאה גורם לעייפות קשה ביום ולהגברת הכאב המושפע מהמחלה. השימוש בליריקה מתבצע על ידי נטילת כדור לפני השינה, אשר מאפשר לחולים להירדם כראוי ולספק לעצמם מספר שעות שינה.

השפעת התרופה על חולי פיברומיאלגיה חשובה ביותר, והיא משפיעה בעיקר על העייפות היום יומית.

במקרים קיצוניים, קיימים רופאים הממליצים על נטילת כדור נוסף בבוקר, שאמור להקל גם על הכאב המופיע במהלך היום. בכל מקרה, במקרים רבים השימוש בליריקה מתבצע בשילוב עם תרופות אחרות, האמורות להשפיע על אספקטים שונים של המחלה.

תופעות הלוואי של ליריקה

ההסתגלות לליריקה לוקחת מספר שבועות, ומנגנון הדיכוי העצבי עשוי להשפיע גם על מערכות אחרות ולגרום להופעת תופעות לוואי שונות.

תופעות הלוואי לאחר השימוש בליריקה נחשבות לנדירות, אך כוללות:

עייפות וסחרחורות

התרופה עלולה לגרום לעייפות קשה במהלך היום יום, ולכן חולים המטופלים בליריקה מתבקשים בדרך כלל להימנע מנהיגה ומהפעלת מכונות כבדות בתקופה הראשונה של השימוש בתרופה.

קיימים דיווחים על ריבוי תאונות ופציעות אצל חולים שהחלו להשתמש בליריקה, ועל כן יש להיות זהירים במיוחד בתקופה הראשונה של השימוש בתרופה. לאחר שמתרגלים אליה, העייפות במהלך היום כמובן חולפת וניתן לחזור לשגרה.

תופעות של מערכת העיכול

שימוש בליריקה עשוי לגרום לתופעות לוואי של מערכת העיכול כמו בחילות, הקאות ושלשולים, אשר בדומה לעייפות חולפים לאחר תקופה קצרה של הסתגלות לתרופה.

סימנים נוירולוגיים

בתחילת השימוש בליריקה, חולים שונים מתלוננים על הופעת סימנים של בלבול, הזיות, דמנציה, הפרעה בדיבור וטשטוש ראיה. כמו כן, קיימות תלונות על בעיה בשיווי המשקל, הופעת תחושת נימול וכאבים שונים בגוף.

עליה במשקל

חולים שונים מתלוננים על עליה בלתי רגילה במשקל ובהתנפחות של הגוף. ייתכן והסיבה לכך היא תיאבון מוגבר המתעורר בתחילת השימוש בתרופה.

הפרעות נשימה

בתחילת השימוש בליריקה עלול להתפתח קוצר נשימה המתבטא בצפצופים ובקשיי נשימה קשים. ברוב המקרים התלונה חולפת תוך מספר ימים, ובכל מקרה מדובר בתופעת לוואי נדירה ביותר.

יש לציין שחולי פיברומיאלגיה ומחלות כאב אחרות נוטלים סוגים שונים של תרופות, ועל כן עלולים לסבול מתופעות לוואי המתבטאות כחלק מאינטרקציה בין תרופות, ובכל מקרה של הופעת תופעת לוואי חדשה יש לפנות אל הרופא המטפל במטרה לנסות לאתר את מקורה.