כאבים בגב

הגב מורכב מעמוד השדרה והשרירים המקיפים אותו ותומכים בו. עמוד השדרה מגן על חוט השדרה – שלוחה של מערכת העצבים המקשרת בין המוח לשאר חלקי הגוף.

נהוג לחלק את עמוד השדרה בגב לשלושה חלקים: חלק טורקלי, חלק מותני וחלק זנבי. החוליות בכל חלק ממוספרות , ואות מציינת את החלק אליו הן משתייכות. החוליה L3, למשל, היא החולייה השלישית בחלק המותני של עמוד השדרה.

את החוליות מקיפים מספר שרירים, בכמה שכבות, המאפשרים את תנועתו של הגב. שריר גדול הנמצא בחלק הקדמי של עמוד השדרה נקרא Psoas major. השרירים הגדולים הנמצאים בחלק האחורי של עמוד השדרה, מכיוון הגב, הם Erector spine muscle, Transverso-spinal muscle, semispinalis thoracic, iliocostalis thoracic, ועוד.

סיבות שונות לכאבי גב

פגיעה במבנים רבים הנמצאים בגב יכולה לגרום לכאבי גב במנגנונים שונים. הפגיעה יכולה להופיע בעמוד השדרה, בשרירי הגב, בעצבים ועוד. הרקע לפגיעה יכול להיות טראומטי (חבלה), זיהומי, ניווני וכדומה. נסקור בקצרה כמה סיבות חשובות לכאבי גב.

טראומה

חבלה או מכה בגב יכולות לגרום לנזק למבנים שונים ולכאבים. במקרים של פגיעה בעמוד השדרה מתלווה לכאב גם חוסרים נוירולוגים שונים; מוטורים (חוסר יכולת להניע את הרגליים, למשל), וסנסוריים (פגיעות בתחושה).

בשברים שפוגעים מעל חולייהL1  יכולה להופיע פגיעה של דחיסת חוט השדרה. הטיפול דחוף וחיוני כדי למנוע פגיעה עצבית נוספת ולמזער את הנזק ככל הניתן.

לעיתים, פגיעה קלה בגב או מתיחה קלה של השרירים, כמו בעת הרמה של משא כבד, יכולה להוביל לכאבים ממושכים. כאבים כאלו מופיעים לעיתים גם לאחר תאונות דרכים או נפילות. הכאבים בדרך כלל ממוקמים בגב בלבד, ולא מקרינים לישבן או לרגליים. כאבים מסוג זה נפוצים מאוד.

שברים שאינם טראומטיים

לעיתים קרובות, שברים בעמוד השדרה מופיעים שלא בעקבות טראומה. שברים אלו יכולים להיות סימן למחלות שונות הפוגעות בעצם והופכות אותה רגישה יתר על המידה. המחלה הנפוצה ביותר שגורמת לשברים על רקע כזה היא מחלת האוסטופורוזיס.

במחלה זו, המופיעה בעיקר בגיל המבוגר ובשכיחות גבוהה אצל נשים, רמת המינרלים, ובייחוד הסידן בעצמות, יורדת, וקשיחותן של העצמות נפגעת. שברים בעמוד השדרה המופיעים אצל חולים הסובלים מאוסטאופורוזיס יכולים להוביל לכאבי גב קשים.

מחלות של הדיסק הבין חולייתי

בין החוליות בגב מצוי דיסק, רקמה סחוסית שנועדה להקל את תנועת המפרקים בין החוליות. תזוזה של הדיסק ממקומו הטבעי בין החוליות יכולה לגרום ללחץ על עצבים הנמצאים בחוט השדרה או יוצאים מעמוד השדרה, ולהיות מלווה בכאבים ובסימנים נוירולוגיים נוספים (כמו הפרעות בשליטה על הסוגרים). כך עלול להיווצר מצב שנקרא "פריצת דיסק".

פגיעה זו נפוצה למדי ומופיעה לרוב בדיסק שבין החוליות L4-L5 או L5-S1. הכאב יכול להיות ממקום בגב התחתון או להקרין לישבן, לירכיים ולרגליים.  במקרים קשים של כאב שאיננו משתפר הטיפול כולל ניתוח עם הסרה של הדיסק הצנוח.

מחלות ניווניות

מחלה ניוונית של העצם – osteoarthritis, יכולה גם היא לגרום לכאבי גב כאשר היא פוגעת בחוליות עמוד השדרה. שמה של המחלה במיקום אנטומי מיוחד זה הוא Spondylosis. הכאב מוחמר בתנועה (בניגוד לכאבים ראומטיים, המוחמרים לאחר מנוחה). לעיתים ניתן לראות שינויים בעצמות החוליות בבדיקות הדמייה שונות.

מחלות מולדות

סיבות מולדות לכאבי גב כוללות בעיקר פגיעות במבנה התקין של עמוד השדרה  – Kyphosis או kyposcoliosis – עקמת שמשמעה עיקול לא תקין של חוט השדרה. גם מצב קל של פגיעה בסגירה של עמוד השדרה ביחס לחוט השדרה יכול לגרום לכאבי גב.

מחלות מפרקים

בין מחלות המפרקים שיכולות לפגוע במפרק שבין החוליות מעניין לציין את תסמונת רייטר. בתסמונת זו, תהליך אוטואימוני לאחר מחלת שלשולים מוביל לטריאדה (שלשה) אופיינית של סימפטומים: דלקת בעין, דלקת בשופכה, וכאבי גב עם פגיעה בעמוד השדרה.

סיבות נוספות לכאבי גב

הרחבה של אבי העורקים הבטני יכול להוביל לכאבים חדים וקשים בגב, בגלל הקרבה של אבי העורקים לעמוד השדרה. הידרדרות של ההרחבה לקרע יכולה להוביל לאובדן דם מהיר ומסיבי ולמצב מסכן חיים הדורש טיפול דחוף ומיידי.

דלקת בלבלב, המופיעה בעקבות חסימה של דרכי המרה או כמצב כרוני בצריכה מוגברת של אלכוהול, יכולה להסתמן ככאבים המקרינים לגב. ייתכן שהמקור לכאבי הגב במקרים של דלקת בלבלב הוא כאב מופנה, שמקורו בפירוש "מוטעה" של אותו עצביים של כאב במוח המגיעים מאיברי פנימיים.